- Apalachee Elementary
- Astoria Park Elementary
- Bond Elementary
- Buck Lake Elementary
- Canopy Oaks Elementary
- Chaires Elementary
- Conley Elementary
- DeSoto Trail Elementary
- Gilchrist Elementary
- Hartsfield Elementary
- Hawks Rise Elementary
- Kate Sullivan Elementary
- Killearn Lakes Elementary
- Oak Ridge Elementary
- Pineview Elementary
- Riley Elementary
- Roberts Elementary
- Ruediger Elementary
- Sabal Palm Elementary
- Sealey Elementary
- Springwood Elementary
- W.T. Moore Elementary
- Cobb Middle School
- Deerlake Middle
- Fairview Middle
- Griffin Middle
- Montford Middle
- Nims Middle
- Swift Creek Middle
- Chiles High
- Lincoln High
- Rickards High
- Ft. Braden PreK-8
- Second Chance at Ghazvini Learning Center
- Success Academy at Ghazvini Learning Center
- Woodville PreK-8
- Early Childhood Programs
- Dining Services
- Sudent Admissions
- Transportation & Buses
- LCS - 20223 Night of Celebration
- LCS - 2024 Graduation
Astoria Park Elementary School
Home of the Panthers! #Building Great Minds!
- 5th Grade Go Math
- Go Math Chapter 4
Z_Jones, Ryan B._Transfer
Page navigation.
- Sunshine State Readers
- FCAT Practice Materials
- Go Math Videos
- 5th Grade Chapter 1 Textbook Pages
- 5th Grade Chapter 1 Workbook Pages
- 5th Grade Chapter 1 Enrich Pages
- 5th Grade Chapter 2 Textbook Pages
- 5th Grade Chapter 2 Workbook Pages
- 5th Grade Chapter 2 Reteach Pages
- 5th Grade Chapter 2 Enrich Pages
- 5th Grade Chapter 3 Textbook Pages
- 5th Grade Chapter 3 Workbook Pages
- 5th Grade Chapter 3 Reteach Pages
- 5th Grade Chapter 3 Enrich Pages
- 5th Grade Chapter 4 Textbook Pages
- 5th Grade Chapter 4 Workbook Pages
- 5th Grade Chapter 4 Reteach Pages
- 5th Grade Chapter 4 Enrich Pages
- 5th Grade Chapter 5 Textbook Pages
- 5th Grade Chapter 5 Workbook Pages
- 5th Grade Chapter 5 Reteach Pages
- 5th Grade Chapter 5 Enrich Pages
- 5th Grade Chapter 6 Textbook Pages
- 5th Grade Chapter 6 Workbook Pages
- 5th Grade Chapter 6 Reteach Pages
- 5th Grade Chapter 6 Enrich Pages
- 5th Grade Chapter 7 Textbook Pages
- 5th Grade Chapter 7 Workbook Pages
- 5th Grade Chapter 7 Reteach Pages
- 5th Grade Chapter 7 Enrich Pages
- 5th Grade Chapter 8 Textbook Pages
- 5th Grade Chapter 8 Workbook Pages
- 5th Grade Chapter 8 Reteach Pages
- 5th Grade Chapter 8 Enrich Pages
- 5th Grade Chapter 9 Textbook Pages
- 5th Grade Chapter 9 Workbook Pages
- 5th Grade Chapter 9 Reteach Pages
- 5th Grade Chapter 9 Enrich Pages
- 5th Grade Chapter 10 Textbook Pages
- 5th Grade Chapter 10 Workbook Pages
- 5th Grade Chapter 10 Reteach Pages
- 5th Grade Chapter 10 Enrich Pages
- 5th Grade Chapter 11 Textbook Pages
- 5th Grade Chapter 11 Workbook Pages
- 5th Grade Chapter 11 Reteach Pages
- 5th Grade Chapter 11 Enrich Pages
Multiply Decimals
Lesson(s): 4.1, 4.3, 4.4, 4.7, 4.8
Understand the place value system. MAFS.5.NBT.1.2 Explain patterns in the number of zeros of the product when multiplying a number by powers of 10, and explain patterns in the placement of the decimal point when a decimal is multiplied or divided by a power of 10. Use whole-number exponents to denote powers of 10.
Lesson(s): 4.2–4.8
Perform operations with multi-digit whole numbers and with decimals to hundredths. MAFS.5.NBT.2.7 Add, subtract, multiply, and divide decimals to hundredths, using concrete models or drawings and strategies based on place value, properties of operations, and/or the relationship between addition and subtraction; relate the strategy to a written method and explain the reasoning used.
Student Workbook Chapter 4
Enrich chapter 4, reteach chapter 4, student textbook chapter 4.
- Questions or Feedback? |
- Web Community Manager Privacy Policy (Updated) |
- Texas Go Math
- Big Ideas Math
- Engageny Math
- McGraw Hill My Math
- enVision Math
- 180 Days of Math
- Math in Focus Answer Key
- Math Expressions Answer Key
- Privacy Policy
Go Math Grade 5 Answer Key Chapter 4 Multiply Decimals
Go Math Grade 5 Answer Key Chapter 4 Multiply Decimals comes in handy while preparing for the exams. Go Math Grade 5 Chapter 4 Solution Key is given by the subject experts. We listed Go Math Grade 5 Answer Key covering the questions from Practice Test, Chapter Test, Cumulative Practice. Know how to solve various models of 5th Grade Go Math Ch 4 Multiply Decimals by referring to the Solutions Key Provided. The Best Part about or 5th Grade Ch 4 Multiply Decimals Answer Key is that we have given an elaborate explanation for all the Problems.
Go Math Grade 5 Chapter 4 Multiply Decimals Answer Key
Go Math Grade 5 Chapter 4 Multiply Decimals Solution Key covers Questions from basic to advanced level of difficulty. All the Problems are explained by subject experts and create an Interest in the Subject among the Students. If they have any difficulty in solving the Chapter 4 Lessons Problems they can cross check the detailed explanation provided below to resolve their doubts. Students can feel confident with the concepts by practicing from the 5th Grade Go Math Multiply Decimals Answer Key.
Lesson 1: Algebra • Multiplication Patterns with Decimals
- Multiplication Patterns with Decimals – Page No. 165
- Multiplication Patterns with Decimals Lesson Check – Page No. 166
Lesson 2: Investigate • Multiply Decimals and Whole Numbers
- Multiply Decimals and Whole Numbers – Page No. 167
- Multiply Decimals and Whole Numbers Lesson Check – Page No. 168
Lesson 3: Multiplication with Decimals and Whole Numbers
- Multiplication with Decimals and Whole Numbers – Page No. 171
- Multiplication with Decimals and Whole Numbers Lesson Check – Page No. 172
Lesson 4: Multiply Using Expanded Form
- Multiply Using Expanded Form – Page No. 175
- Multiply Using Expanded Form Lesson Check – Page No. 176
Lesson 5: Problem Solving • Multiply Money
- Multiply Money – Page No. 179
- Multiply Money Lesson Check – Page No. 180
Mid-Chapter Checkpoint
Mid-Chapter Checkpoint – Page No. 181
- Mid-Chapter Checkpoint Lesson Check – Page No. 182
Lesson 6: Investigate • Decimal Multiplication
- Decimal Multiplication – Page No. 185
- Decimal Multiplication Lesson Check – Page No. 186
Lesson 7: Multiply Decimals
- Multiply Decimals – Page No. 188
- Multiply Decimals Lesson Check – Page No. 189
- Multiply Decimals Lesson Check 1 – Page No. 190
Lesson 8: Zeros in the Product
- Zeros in the Product – Page No. 193
- Zeros in the Product Lesson Check – Page No. 194
Review/Test
- Review/Test – Page No. 195
- Review/Test – Page No. 196
- Review/Test – Page No. 197
- Review/Test – Page No. 198
Share and Show – Page No. 165
Complete the pattern.
Question 1. 10 0 × 17.04 = 17.04 10 1 × 17.04 = 17.04 10 2 × 17.04 = 17.04 10 3 × 17.04 = 17.04 _____
Answer: 10 0 × 17.04 = 17.04 10 1 × 17.04 = 170.4 10 2 × 17.04 = 1,704 10 3 × 17.04 =17,040
Explanation: As you multiply by increasing powers of 10, then the position of the decimal point moves towards the right side. 10 0 × 17.04 = 1 x 17.04 = 17.04 10 1 × 17.04 = 10 x 17.04 = 170.4 10 2 × 17.04 = 100 x 17.04 = 1,704 10 3 × 17.04 = 1000 x 17.04 = 17,040
Question 2. 1 × 3.19 = _____ 10 × 3.19 = _____ 100 × 3.19 = _____ 1,000 × 3.19 = _____
Answer: 1 × 3.19 = 3.19 10 × 3.19 = 31.9 100 × 3.19 = 319 1,000 × 3.19 = 3,190 As you multiply by increasing powers of 10, then the position of the decimal point moves towards the right side.
Question 3. 45.6 × 10 0 = _____ 45.6 × 10 1 = _____ 45.6 × 10 2 = _____ 45.6 × 10 3 = _____
Answer: 45.6 × 10 0 = 45.6 45.6 × 10 1 = 456 45.6 × 10 2 = 4,560 45.6 × 10 3 = 45,600
Explanation: As you multiply by increasing powers of 10, then the position of the decimal point moves towards the right side. 45.6 × 10 0 = 45.6 x 1 = 45.6 45.6 × 10 1 = 45.6 x 10 = 456 45.6 × 10 2 = 45.6 x 100 = 4,560 45.6 × 10 3 = 45.6 x 1000 = 45,600
Question 4. 1 × 6,391 = _____ 0.1 × 6,391 = _____ 0.01 × 6,391 = _____
Answer: 1 × 6,391 = 6,391 0.1 × 6,391 = 639.1 0.01 × 6,391 = 63.91 As you multiply by decreasing powers of 10, the position of the decimal point moves towards the left side
On Your Own
Question 5. 1.06 × 1 = _____ 1.06 × 10 = _____ 1.06 × 100 = _____ 1.06 × 1,000 = _____
Answer: 1.06 × 1 = 1.06 1.06 × 10 = 10.6 1.06 × 100 = 106 1.06 × 1,000 = 1,060 As you multiply by increasing powers of 10, then the position of the decimal point moves towards the right side.
Question 6. 1 × 90 = _____ 0.1 × 90 = _____ 0.01 × 90 = _____
Answer: 1 × 90 = 90 0.1 × 90 = 9.0 = 9 0.01 × 90 = 0.9
Explanation: As you multiply by decreasing powers of 10, the position of the decimal point moves towards the left side 1 × 90 = 90 0.1 × 90 = 9.0 0.01 × 90 = 0.90
Question 7. 10 0 × $0.19 = $ _____ 10 1 × $0.19 = $ _____ 10 2 × $0.19 = $ _____ 10 3 × $0.19 = $ _____
Answer: 10 0 × $0.19 = $ 0.19 10 1 × $0.19 = $ 1.9 10 2 × $0.19 = $ 19 10 3 × $0.19 = $ 190
Explanation: As you multiply by increasing powers of 10, then the position of the decimal point moves towards the right side. 10 0 × $0.19 = $ 0.19 10 1 × $0.19 = $ 1.9 10 2 × $0.19 = $ 19 10 3 × $0.19 = $ 190
Question 8. 580 × 1 = _____ 580 × 0.1 = _____ 580 × 0.01 = _____
Answer: 580 × 1 = 580 580 × 0.1 = 58 580 × 0.01 = 5.8
Explanation: As you multiply by increasing powers of 10, then the position of the decimal point moves towards the right side. 580 × 1 = 580 580 × 0.1 = 58.0 = 58 580 × 0.01 = 5.8
Question 9. 10 0 × 80.72 = _____ 10 1 × 80.72 = _____ 10 2 × 80.72 = _____ 10 3 × 80.72 = _____
Answer: 10 0 × 80.72 = 80.72 10 1 × 80.72 = 807.2 10 2 × 80.72 = 8,072 10 3 × 80.72 = 80,720
Explanation: As you multiply by decreasing powers of 10, the position of the decimal point moves towards the left side 10 0 × 80.72 = 80.72 10 1 × 80.72 = 807.2 10 2 × 80.72 = 8,072 10 3 × 80.72 = 80,720
Question 10. 1 × 7,230 = _____ 0.1 × 7,230 = _____ 0.01 × 7,230 = _____
Answer: 1 × 7,230 = 7,230 0.1 × 7,230 = 723 0.01 × 7,230 = 72.3
Explanation: As you multiply by increasing powers of 10, then the position of the decimal point moves towards the right side. 1 × 7,230 = 7,230 0.1 × 7,230 = 723.0 = 723 0.01 × 7,230 = 72.3
Algebra Find the value
Question 11. n × $3.25 = $325.00 n = _____
Answer: n = 100
Explanation: n × $3.25 = $325.00 n × $3.25 = $325.00 n x $325 x $0.01 = $325.00 n x $325 x $1/100 = $325.00 n = $325.00/$325 x 100 n = 1 x 100 = 100
Question 12. 0.1 × n = 89.5 n = _____
Answer: n = 895
Explanation: 0.1 × n = 89.5 1/10 x n = 895 x 0.1 n = 895 x 0.1 x 10 n = 895
Question 13. 10 3 × n = 630 n = _____
Answer: n = 0.63
Explanation: 10 3 × n = 630 1000 x n = 630 n = 630 x 1/1000 n = 630 x 0.001 n = 0.63
Problem Solving – Page No. 166
What’s the Error?
So, Kirsten needs ______ feet of cord to make 1,000 lanyards. Describe how Kirsten could have solved the problem without writing out the pattern needed. Type below: ________
Answer: Kirsten needs 1,750 feet of cord to make 1,000 lanyards. that decimal point moves one Noce M the right for each increasing power of 10. So, the answer is 1,750 feet.
Share and Show – Page No. 167
Use the decimal model to find the product.
Explanation: The picture shows that 5 groups of 6 hundredths. 0.06 = 6 hundredths Each square box shows 1/ 100. So, shade 6 boxes 5 times to get the product. Count the number of boxes shaded. There are 30 hundredths are shaded = 0.30 = 0.3 5 × 0.06 = 0.3
Question 2. 2 × 0.38 = _____
Explanation: The picture shows that 2 groups of 38 hundredths. 0.38 = 38 hundredths Each square box shows 1/ 100. So, shade 38 boxes 2 times to get the product. 38 hundredths + 38 hundredths = 76 hundredths = 0.76.
Question 3. 4 × 0.24 = _____
Explanation: 4 groups of 24 hundredths Each square box shows 1/ 100. So, shade 24 boxes 4 times to get the product. 24 hundredths + 24 hundredths + 24 hundredths + 24 hundredths = 96 hundredths = 0.96.
Find the product. Draw a quick picture.
Question 4. 4 × 0.6 = _____
Explanation: 4 × 0.6 4 groups of 6 tenths 0.6 + 0.6 + 0.6 + 0.6 = 2.4 4 × 0.6 = 2.4
Question 5. 2 × 0.67 = _____
Explanation: 2 × 0.67 2 groups of 67 hundredths 0.67 + 0.67 = 1.34 2 × 0.67 = 1.34
Question 6. 3 × 0.62 = _____
Explanation: 3 × 0.62 3 groups of 62 hundredths 0.62 + 0.62 + 0.62 = 1.86 3 × 0.62 = 1.86
Question 7. 4 × 0.32 = _____
Explanation: 4 × 0.32 4 groups of 32 hundredths 0.32 + 0.32 + 0.32 + 0.32 = 1.28 4 × 0.32 = 1.28
Question 8. Describe how you solved Exercise 7 using place value and renaming. Type below: ________
Answer: 4 × 0.32 4 groups of 32 hundredths There are 32 hundredths. 32 hundredths there are 30 tenths and 2 hundredths. Combine the tenths and rename. 2 + 2 + 2 + 2 = 8 Combine the tenths and rename. There are 3 tenths. 3 + 3 + 3 + 3 = 12; 2 tenths and 1 tens Cross out the tenths you renamed. Combine the ones and rename them. 0 + 0 + 0 + 0 + 1 = 1 1.28 4 × 0.32 = 1.28
Problem Solving – Page No. 168
Question 9. Each day a bobcat drinks about 3 times as much water as a Canada goose drinks. How much water can a bobcat drink in one day? _____ liter
Answer: 0.72 liters
Explanation: Each day a bobcat drinks about 3 times as much water as a Canada goose drinks. Canada goose = 0.24 liters bobcat drinks = 3 x 0.24 3 x 0.24 = 0.72 liters
Question 10. River otters drink about 5 times as much water as a bald eagle drinks in a day. How much water can a river otter drink in one day? _____ liter
Answer: 0.8 liter
Explanation: River otters drink about 5 times as much water as a bald eagle drinks in a day. bald eagle drinks 0.16 liters 5 times as 0.16 liters = 5 x 0.16 = 0.8 liter
Question 11. Explain how you could use a quick picture to find the amount of water that a cat drinks in 5 days. Type below: ________
Explanation: Cat drinks 0.15 liters of water in a day. In 5 days, 5 x 0.15 = 0.75
Question 12. Test Prep Jared has a parakeet that weighs 1.44 ounces. Susie has a Senegal parrot that weighs 3 times as much as Jared’s parakeet. How many ounces does Susie’s parrot weigh? Options: a. 0.32 ounce b. 0.43 ounce c. 4.32 ounces d. 43.2 ounces
Answer: c. 4.32 ounces
Explanation: Jared has a parakeet that weighs 1.44 ounces. Susie has a Senegal parrot that weighs 3 times as much as Jared’s parakeet. Susie’s parrot weigh 3 x 1.44 ounces = 4.32 ounces
Share and Show – Page No. 171
Place the decimal point in the product.
Question 1. 6.81 × 7 ———- 4767 Think: The place value of the decimal factor is hundredths.
Answer: 6.81 x 7 = 47.67
Explanation: 6.81 x 7 = 7 x 6.81 7 x (6 + 0.81) = (7 x 6) + (7 x 0.81) = 42 + 5.67 = 47.67
Question 2. 3.7 × 2 ———- 74 _____
Answer: 7.4
Explanation: 3.7 x 2 3.7 x 10 = 37 37 x 2 = 74 37 x 0.1 = 3.7 74 x 0.1 = 7.4
Question 3. 19.34 × 5 ———- 9670 _____
Answer: 96.7
Explanation: 19.34 x 100 = 1934 1934 x 5 = 9670 1934 x 0.01 = 19.34 9670 x 0.01 = 96.7
Find the product.
Question 4. 6.32 × 3 ———- _____
Answer: 18.96
Explanation: 6.32 x 100 = 632 632 x 3 = 1896 632 x 0.01 = 6.32 1896 x 0.01 = 18.96
Question 5. 4.5 × 8 ———- _____
Explanation: 4.5 x 10 = 45 45 x 8 = 360 45 x 0.1 = 4.5 360 x 0.1 = 36.0
Question 6. 40.7 × 5 ———- _____
Answer: 203.5
Explanation: 40.7 x 10 = 407 407 x 5 = 2035 407 x 0.1 = 40.7 2035 x 0.1 = 203.5
Question 7. 4.93 × 7 ———- _____
Answer: 34.51
Explanation: 7 x 3 = 21 hundredths; 2 tenths and 1 hundredths 7 x 9 = 63 tenths; 63 + 2 tenths = 65 tenths; 6 ones and 5 tenths 4 x 7 = 28; 28 + 6 = 34 ones; 34.51
Question 8. 8.2 × 6 ———- _____
Answer: 49.2
Explanation: 6 x 2 = 12 tenths; 1 ones and 2 tenths 6 x 8 = 48; 48 + 1 = 49 ones 49.2
Question 9. 0.49 × 4 ———- _____
Answer: 1.96
Explanation: 9 x 4 = 36 hundredths; 3 tenths and 6 hundredths 4 x 4 = 16 tenths; 16 + 3 tenths = 19 tenths; 1 ones and 9 tenths 4 x 0 = 0; 0 + 1 = 1ones; 1.96
Question 10. 9.08 × 9 ———- _____
Answer: 81.72
Explanation: 9 x 8 = 72 hundredths; 7 tenths and 2 hundredths 9 x 0 = 0 tenths; 0 + 7 tenths = 7 tenths; 7 tenths 9 x 9 = 81; 81 81.72
Question 11. 7.55 × 8 ———- _____
Answer: 60.4
Explanation: 8 x 5 = 40 hundredths; 4 tenths and 0 hundredths 8 x 5 = 40 tenths; 40 + 4 tenths = 44 tenths; 4 ones and 4 tenths 8 x 7 = 56 ones; 56 + 4 = 60 ones 60.40 = 60.4
Question 12. 15.37 × 5 ———- _____
Answer: 76.85
Explanation: 5 x 7 = 35 hundredths; 3 tenths and 5 hundredths 5 x 3 = 15 tenths; 15 + 3 tenths = 18 tenths; 1 ones and 8 tenths 5 x 5 = 25 ones; 25 + 1 = 26 ones; 2 hundreds and 6 ones 5 x 1 = 5 hundreds; 5 + 2 = 7 hundreds 76.85
Practice: Copy and Solve Find the product.
Question 13. 8 × 7.2 = _____
Answer: 8 × 7.2 = 57.6
Explanation: 8 × 7.2 = 8 x (7 + 0.2) = (8 x 7) + (8 x 0.2) = 56 + 1.6 = 57.6
Question 14. 3 × 1.45 = _____
Answer: 3 × 1.45 = 4.35
Explanation: 3 x 1.45 = 3 x (1 + 0.45) = (3 x 1) + (3 x 0.45) = 3 + 1.35 = 4.35
Question 15. 9 × 8.6 = _____
Answer: 9 × 8.6 = 77.4
Explanation: 9 × 8.6 = 9 x (8 + 0.6) = (9 x 8) + (9 x 0.6) = 72 + 5.4 = 77.4
Question 16. 6 × 0.79 = _____
Answer: 6 × 0.79 = 4.74
Explanation: 6 x 0.79 = 4.74
Question 17. 4 × 9.3 = _____
Answer: 4 × 9.3 = 37.2
Explanation: 4 × 9.3 = 4 x (9 + 0.3) = (4 x 9) + (4 x 0.3) = 36 + 1.2 = 37.2
Question 18. 7 × 0.81 = _____
Answer: 7 × 0.81 = 5.67
Explanation: 7 × 0.81 = 5.67
Question 19. 6 × 2.08 = _____
Answer: 6 × 2.08 = 12.48
Explanation: 6 × 2.08 = 6 x (2 + 0.08) = (6 x 2) + (6 x 0.08) = 12 + 0.48 = 12.48
Question 20. 5 × 23.66 = _____
Answer: 5 × 23.66 = 118.3
Explanation: 5 × 23.66 = 5 x (23 + 0.66) = (5 x 23) + (5 x 0.66) = 115 + 3.3 = 118.3
Problem Solving – Page No. 172
Question 21. Sari has a bag containing 6 half dollars. What is the weight of the half dollars in Sari’s bag? _____ grams
Answer: 68.04 grams
Explanation: Sari has a bag containing 6 half dollars. Half dollars = 11.34 grams 6 x 11.34 = 68.04 grams The weight of the half dollars in Sari’s bag is 68.04 grams.
Question 22. Felicia is running a game booth at a carnival. One of the games requires participants to guess the weight, in grams, of a bag of 9 dimes. What is the actual weight of the dimes in the bag? _____ grams
Answer: 20.43 grams
Explanation: Felicia is running a game booth at a carnival. One of the games requires participants to guess the weight, in grams, of a bag of 9 dimes. 9 x 2.27 grams = 20.43 grams
Question 23. Chance has $2 in quarters. Blake has $5 in dollar coins. Whose coins have the greatest weight? Explain. _________
Answer: Dollar coins has the greatest weight than quarters.
Explanation: $2 means 4 quarters = 4 x 5.67 = 22.68 $5 in dollar coins = 5 x 8.1 = 40.5 Dollar coins has the greatest weight than quarters.
Question 24. Julie multiplies 6.27 by 7 and claims the product is 438.9. Explain without multiplying how you know Julie’s answer is not correct. Find the correct answer. Type below: _________
Answer: 6.27 has two decimal digits 438.9 has one decimal digit Therefore, Julie’s answer is not correct. 6.27 x 7 = 43.89
Question 25. Test Prep Every day on his way to and from school, Milo walks a total of 3.65 miles. If he walks to school 5 days, how many miles will Milo have walked? _____ miles
Answer: 18.25 miles
Explanation: Milo walks a total of 3.65 miles. If he walks to school 5 days, 5 x 3.65 = 18.25 miles
Share and Show – Page No. 175
Draw a model to find the product.
Explanation: 19 × 0.75 19 = 10 + 9 0.75 = 0.7 + 0.05 10 x 0.7 = 7 10 x 0.05 = 0.5 9 x 0.7 = 6.3 9 x 0.05 = 0.45 7 + 0.5 + 6.3 + 0.45 = 14.25 19 × 0.75 = 14.25
Question 2. 27 × 8.3 = _____
Explanation: 27 × 8.3 = 224.1 27 = 20 + 7 8.3 = 8 + 0.3 20 x 8 = 160 20 x 0.3 = 6 7 x 8 = 56 7 x 0.3 = 2.1 160 + 6 + 56 + 2.1 = 224.1
Question 3. 18 × 8.7 = _____
Answer: 18 × 8.7 = 156.6
Explanation: 8.7 x 10 = 87 18 x 87 = 1566 87 x 0.1 = 8.7 1566 x 0.1 = 156.6
Question 4. 23 × 56.1 = _____
Answer: 1290.3
Explanation: 56.1 x 10 = 561 561 x 23 = 12,903 561 x 0.1 = 56.1 12,903 x 0.1 = 1290.3
Question 5. 47 × 5.92 = _____
Answer: 278.24
Explanation: 5.92 x 100 = 592 592 x 47 = 27,824 592 x 0.01 = 5.92 27,824 x 0.01 = 278.24
Question 6. 71 × 8.3 = _____
Explanation: 71 = 70 + 1 8.3 = 8 + 0.3 70 x 8 = 560 70 x 0.3 = 21 1 x 8 = 8 1 x 0.3 = 0.3 560 + 21 + 8 + 0.3 = 589.3
Question 7. 28 × 0.91 = _____
Explanation: 28 = 20 + 8 0.91 = 0.90 + 0.01 20 x 0.90 = 18 20 x 0.01 = 0.2 8 x 0.90 = 7.2 8 x 0.01 = 0.08 18 + 0.2 + 7.2 + 0.08 = 25.48
Question 8. 19 × 0.65 = _____
Answer: 19 × 0.65 = 12.35
Explanation: 0.65 x 100 = 65 65 x 19 = 1235 65 x 0.01 = 0.65 1235 x 0.01 = 12.35
Question 9. 34 × 98.3 = _____
Answer: 34 × 98.3 = 3342.2
Explanation: 98.3 x 10 = 983 983 x 34 = 33,422 983 x 0.1 = 98.3 33,422 x 0.1 = 3342.2
Question 10. 26 × 16.28 = _____
Answer: 26 × 16.28 = 423.28
Explanation: 16.28 x 100 = 1628 1628 x 26 = 42,328 1628 x 0.01 = 16.28 42,328 x 0.01 = 423.28
UNLOCK the Problem – Page No. 176
Answer: We need to find How many hours are in 2 weeks on Earth? 2 weeks x 23.93 hours per day?
Question 11. b. What information do you need to know to solve the problem? Type below: _________
Answer: Number of days in a week Hours per day
Question 11. c. Write an expression to represent the problem to be solved. Type below: _________
Answer: 2 weeks = 14 days 14 x 23.93 hours
Question 11. d. Show the steps you used to solve the problem. Type below: _________
Answer: 335.02 hours
Explanation: 23.93 = 23.93 x 100 = 2393 2393 x 14 = 33,502 2393 x 0.01 = 23.93 33502 x 0.01 = 335.02
Question 11. e. Complete the sentences. On Earth, there are about _____ hours in a day, _____ days in 1 week, and _____ days in two weeks. Since _____ × _____ = _____ , there are about _____ hours in 2 weeks on Earth. Type below: _________
Answer: On Earth, there are about 23.93 hours in a day, 7 days in 1 week, and 14 days in two weeks. Since 23.93 × 14 = 335.02, there are about 335.02 hours in 2 weeks on Earth.
Question 12. Michael’s favorite song is 3.19 minutes long. If he listens to the song 15 times on repeat, how long will he have listened to the same song? _____ minutes
Answer: 47.85 minutes
Explanation: Michael’s favorite song is 3.19 minutes long. If he listens to the song 15 times, 15 x 3.19 = 47.85 minutes
Question 13. Test Prep A car travels 56.7 miles in an hour. If it continues at the same speed, how far will the car travel in 12 hours? Options: a. 68.004 miles b. 680.04 miles c. 680.4 miles d. 6,804 miles
Answer: c. 680.4 miles
Explanation: A car travels 56.7 miles in an hour. In 12 hours, 12 x 56.7 = 680.4 hours
Share and Show – Page No. 179
Question 1. Manuel collects $45.18 for a fundraiser. Gerome collects $18.07 more than Manuel. Cindy collects 2 times as much as Gerome. How much money does Cindy collect for the fundraiser? First, draw a diagram to show the amount Manuel collects. Then, draw a diagram to show the amount Gerome collects. Next, draw a diagram to show the amount Cindy collects. Finally, find the amount each person collects. Cindy collects ______ for the fundraiser. Type below: _________
Question 2. What if Gerome collects $9.23 more than Manuel? If Cindy still collects 2 times as much as Gerome, how much money would Cindy collect? Type below: _________
Answer: Gerome collects $9.23 more than Manuel Manuel: $45.18 Gerome: $45.18 + $9.23 = $54.41 Cindy: 2 x $54.41 = $108.82
Question 3. It costs $5.15 to rent a kayak for 1 hour at a local state park. The price per hour stays the same for up to 5 hours of rental. After 5 hours, the cost is decreased to $3.75 per hour. How much would it cost to rent a kayak for 6 hours? $ ______
Answer: $29.5
Explanation: It costs $5.15 to rent a kayak for 1 hour at a local state park. The price per hour stays the same for up to 5 hours of rental. After 5 hours, the cost is decreased to $3.75 per hour. For first 5 hours, $5.15 Next hour after 5 hours, it decreased to $3.75 For 6 hours, 5 x $5.15 + 1 x $3.75 5 x $5.15 = $25.75 1 x $3.75 = $3.75 $25.75 + $3.75 = $29.5
Question 4. Jenn buys a pair of jeans for $24.99. Her friend Karen spends $3.50 more for the same pair of jeans. Vicki paid the same price as Karen for the jeans but bought 2 pairs. How much did Vicki spend? $ ______
Answer: $56.98
Explanation: Jenn buys a pair of jeans for $24.99. Karen: $24.99 + $3.50 = $28.49 Vicky: 2 x $28.49 = $56.98
On Your Own – Page No. 180
Question 5. Austin shops at Surfer Joe’s Surf Shop before going to the beach. He buys 2 T-shirts, a pair of board shorts, and a towel. If he gives the cashier $60, how much change will Austin get back? $ ______
Answer: $2.86
Explanation: T-Shirt = $12.75 Board Shorts = $25.99 Sandals = $8.95 Towel = $5.65 Sunglasses = $15.50 Austin shops at Surfer Joe’s Surf Shop before going to the beach. He buys 2 T-shirts, a pair of board shorts, and a towel. (2 x $12.75) + ($25.99) + $5.65 = $25.5 + $31.64 = $57.14 $60 – $57.14 = $2.86
Question 6. Maria buys 3 T-shirts and 2 pairs of sandals at Surfer Joe’s Surf Shop. How much does Maria spend? $ ______
Answer: $56.15
Explanation: Maria buys 3 T-shirts and 2 pairs of sandals at Surfer Joe’s Surf Shop. 3 x $12.75 = $38.25 2 x $8.95 = $17.9 $38.25 + $17.9 = $56.15
Question 7. Nathan receives a coupon in the mail for $10 off of a purchase of $100 or more. If he buys 3 pairs of board shorts, 2 towels, and a pair of sunglasses, will he spend enough to use the coupon? How much will his purchase cost? Type below: _________
Answer: $94.77
Explanation: 3 pairs of board shorts, 2 towels, and a pair of sunglasses 3 x $25.99 = $77.97 2 x $5.65 = $11.3 Sunglasses = $15.50 $77.97 + $11.3 + $15.50 = $104.77 $10 off of a purchase of $100 or more $104.77 – $10 = $94.77
Question 8. Moya spends $33.90 on 3 different items. If she did not buy board shorts, which three items did Moya buy? Type below: _________
Answer: T-Shirt, Towel, and Sunglasses
Explanation: Moya spends $33.90 on 3 different items. If she did not buy board shorts, T-Shirt = $12.75 Towel = $5.65 Sunglasses = $15.50
Question 9. Test Prep At a donut shop in town, each donut costs $0.79. If Mr. Thomas buys a box of 8 donuts, how much will he pay for the donuts? Options: a. $6.32 b. $8.79 c. $63.20 d. $87.90
Answer: a. $6.32
Explanation: At a donut shop in town, each donut costs $0.79. If Mr. Thomas buys a box of 8 donuts, 8 x $0.79 = $6.32
Concepts and Skills
Question 1. Explain how you can use a quick picture to find 3 × 2.7. Type below: ________
Answer: 3 × 2.7 = 8.1; As there are 8 ones and 1 tenths, we can draw eight square boxes and 1 line to represent 1 tenth.
Question 2. 1 × 3.6 = _______ 10 × 3.6 = _______ 100 × 3.6 = _______ 1000 × 3.6 = _______
Answer: 1 × 3.6 = 3.6 10 × 3.6 = 36 100 × 3.6 = 360 1000 × 3.6 = 3,600
Question 3. 10 0 × 17.55 = _______ 10 1 × 17.55 = _______ 10 2 × 17.55 = _______ 10 3 × 17.55 = _______
Answer: 10 0 × 17.55 = 17.55 10 1 × 17.55 = 175.5 10 2 × 17.55 = 1755 10 3 × 17.55 = 17,550
Explanation: 10 0 × 17.55 = 1 x 17.55 = 17.55 10 1 × 17.55 = 10 x 17.55 = 175.5 10 2 × 17.55 = 100 x 17.55 = 1755 10 3 × 17.55 = 1000 x 17.55 = 17,550
Question 4. 1 × 29 = _______ 0.1 × 29 = _______ 0.01 × 29 = _______
Answer: 1 × 29 = 29 0.1 × 29 = 2.9 0.01 × 29 = 0.29
Question 5. 3.14 × 8 ———– _____
Answer: 25.12
Explanation: 8 x (3.14) = 8 x (3 + 0.14) = (8 x 3) + (8 x 0.14) = 24 + 1.12 = 25.12
Question 6. 17 × 0.67 = _____
Answer: 11.39
Explanation: 0.67 x 100 = 67 67 x 17 = 1139 67 x 0.01 = 0.67 1139 x 0.01 = 11.39
Question 7. 29 × 7.3 = _____
Answer: 211.7
Explanation: 29 × 7.3 = 29 x (7 + 0.3) = (29 x 7) + (29 x 0.3) = 203 + 8.7 = 211.7
Draw a diagram to solve.
Question 8. Julie spends $5.62 at the store. Micah spends 5 times as much as Julie. Jeremy spends $6.72 more than Micah. How much money does each person spend? Julie: $ _______ Micah: $ _______ Jeremy: $ _______
Mid-Chapter Checkpoint – Page No. 182
Question 9. Sarah is cutting ribbons for a pep rally. The length of each ribbon needs to be 3.68 inches. If she needs 1,000 ribbons, what is the length of ribbon Sarah needs? _____ inches
Answer: 3680 inches
Explanation: Sarah is cutting ribbons for a pep rally. The length of each ribbon needs to be 3.68 inches. If she needs 1,000 ribbons, 3.68 x 1,000 = 3680 inches
Question 10. Adam is carrying books to the classroom for his teacher. Each books weighs 3.85 pounds. If he carries 4 books, how many pounds is Adam carrying? _____ pounds
Answer: 15.4 pounds
Explanation: Adam is carrying books to the classroom for his teacher. Each books weighs 3.85 pounds. If he carries 4 books, 4 x 3.85 = 15.4 pounds.
Question 11. A car travels 54.9 miles in an hour. If the car continues at the same speed for 12 hours, how many miles will it travel? _____ miles
Answer: 658.8 miles
Explanation: A car travels 54.9 miles in an hour. If the car continues at the same speed for 12 hours, 12 x 54.9 = 658.8 miles
Question 12. Charlie saves $21.45 each month for 6 months. In the seventh month, he only saves $10.60. How much money will Charlie have saved after 7 months? $ __________
Answer: $139.3
Explanation: Charlie saves $21.45 each month for 6 months. In the seventh month, he only saves $10.60. 6 x $21.45 + $10.60 = $128.7 + $10.60 = $139.3
Share and Show – Page No. 185
Multiply. Use the decimal model.
Explanation: The shaded and crossed parts represent the product. 32 hundredths = 0.32
Explanation: Count the number of overlapped boxes to find the product. 7 tenths = 0.7
Explanation: Count the red line crossed boxes to get the product. 4 x 16 = 64 0.1 x 0.1 = 0.01 64 x 0.01 = 0.64
Explanation: 3 x 4 = 12 0.1 x 0.1 = 0.01 12 x 0.01 = 0.12
Explanation: 9 x 6 = 54 0.1 x 0.1 = 0.01 54 x 0.01 = 0.54
Explanation: Count the red line crossed boxes to get the product. 5 x 12 = 60 0.1 x 0.1 = 0.01 60 x 0.01 = 0.60
Explanation: 8 x 9 = 72 0.1 x 0.1 = 0.01 72 x 0.01 = 0.72
Explanation: 5 x 3 = 15 0.1 x 0.1 = 0.01 15 x 0.01 = 0.15
Explanation: Count the red line crossed boxes to get the product. 5 x 15 = 75 0.1 x 0.1 = 0.01 75 x 0.01 = 0.75
Question 10. Explain why when you multiply and find one tenth of one tenth, it is equal to one hundredth. Type below: _________
Answer: When you do one-tenth of one-tenth, it is one-tenth over 10 —-> (1/10) /10 So, you can consider it as (1/10) / (10/1). This is only for simplicity. Now, you have to multiply the denominator of the fraction in the numerator with the numerator of fraction in denominator i.e., 10 with 10 and this comes in denominator only. and numerator of fraction in the numerator with the denominator of the fraction in denominator i.e., 1 with 1. So, you get, (1*1) / (10*10) = 1/100 This is again the 10th part of one-tenth OR 100th part of 1 = one hundredth
Problem Solving – Page No. 186
Sense or Nonsense?
Answer: Randy’s Model is correct. Stacy’s Model makes nonsense. Because Stacy’s Model is showing 0.10 x 0.8 which is not equal to 0.3 x 0.5
Explanation: Randy and Stacy used models to find 0.3 of 0.5 0.3 x 0.5 = 0.15
Share and Show – Page No. 188
Question 1. 3.62 × 1.4 ———-
5068 Think: A hundredth is being multiplied by a tenth. Use the pattern 0.01 × 0.1. ___
Answer: 5.068
Explanation: 3.62 x 100 = 362 = 362 x 0.01 1.4 x 10 = 14 = 14 x 0.1 362 x 14 = 5068 0.01 x 0.1 = 0.001 5068 x 0.001 = 5.068
Question 2. 6.8 ×1.2 ———- 816 _____
Answer: 8.16
Explanation: 6.8 x 10 = 68 = 68 x 0.1 1.2 x 10 = 12 = 12 x 0.1 68 x 12 = 816 0.1 x 0.1 = 0.01 816 x 0.01 = 8.16
Question 3. 0.9 × 0.8 ———- _____
Answer: 0.72
Explanation: 0.9 x 10 = 9 = 9 x 0.1 0.8 x 10 = 8 = 8 x 0.1 9 x 8 = 72 0.1 x 0.1 = 0.01 72 x 0.01 = 0.72
Question 4. 84.5 × 5.5 ———- _____
Answer: 464.75
Explanation: 84.5 x 10 = 845 = 845 x 0.1 5.5 x 10 = 55 = 55 x 0.1 845 x 55 = 46475 0.1 x 0.1 = 0.01 46475 x 0.01 = 464.75
Question 5. 2.39 ×2.7 ———- _____
Answer: 6.453
Explanation: 2.39 x 100 = 239 = 239 x 0.01 2.7 x 10 = 27 = 27 x 0.1 239 x 27 = 6453 0.01 x 0.1 = 0.001 6453 x 0.001 = 6.453
On Your Own – Page No. 189
Question 6. 7.9 × 3.4 ———- _____
Answer: 26.86
Explanation: 7.9 x 10 = 79 = 79 x 0.1 3.4 x 10 = 34 = 34 x 0.1 79 x 34 = 2686 0.1 x 0.1 = 0.01 2686 x 0.01 = 26.86
Question 7. 9.2 ×5.6 ———- _____
Answer: 51.52
Explanation: 9.2 x 10 = 92 = 92 x 0.1 5.6 x 10 = 56 = 56 x 0.1 92 x 56 = 5152 0.1 x 0.1 = 0.01 5152 x 0.01 = 51.52
Question 8. 3.45 × 9.7 ———- _____
Answer: 33.465
Explanation: 3.45 x 100 = 345 = 345 x 0.01 9.7 x 10 = 97 = 97 x 0.1 345 x 97 = 33465 0.01 x 0.1 = 0.001 33465 x 0.001 = 33.465
Question 9. 45.3 × 0.8 ———- _____
Answer: 36.24
Explanation: 45.3 x 10 = 453 = 453 x 0.1 0.8 x 10 = 8 = 8 x 0.1 453 x 8 = 3624 0.1 x 0.1 = 0.01 3624 x 0.01 = 36.24
Question 10. 6.98 × 2.5 ———- _____
Answer: 17.450
Explanation: 6.98 x 100 = 698 = 698 x 0.01 2.5 x 10 = 25 = 25 x 0.1 698 x 25 = 17,450 0.01 x 0.1 = 0.001 17450 x 0.001 = 17.450
Question 11. 7.02 ×3.4 ———- _____
Answer: 23.868
Explanation: 7.02 x 100 = 702 = 702 x 0.01 3.4 x 10 = 34 = 34 x 0.1 702 x 34 = 23868 0.01 x 0.1 = 0.001 23868 x 0.001 = 23.868
Question 12. 14.9 ×0.35 ———- _____
Answer: 5.215
Explanation: 14.9 x 10 = 149 = 149 x 0.1 0.35 x 100 = 35 = 35 x 0.01 149 x 35 = 5215 0.1 x 0.01 = 0.001 5215 x 0.001 = 5.215
Question 13. 50.99 × 3.7 ———- _____
Answer: 188.663
Explanation: 50.99 x 100 = 5099 = 5099 x 0.01 3.7 x 10 = 37 = 37 x 0.1 5099 x 37 = 188663 0.01 x 0.1 = 0.001 188663 x 0.001 = 188.663
Question 14. 18.43 × 1.9 ———- _____
Answer: 35.017
Explanation: 18.43 x 100 = 1843 = 1843 x 0.01 1.9 x 10 = 19 = 19 x 0.1 1843 x 19 = 35017 0.01 x 0.1 = 0.001 35017 x 0.001 = 35.017
Question 15. 3.4 × 5.2 = _____
Answer: 17.68
Explanation: 3.4 × 5.2 34 x 52 = 1768 0.1 x 0.1 = 0.01 1768 x 0.01 = 17.68
Question 16. 0.9 × 2.46 = _____
Answer: 2.214
Explanation: 9 x 246 = 2214 0.1 x 0.01 = 0.001 2214 x 0.001 = 2.214
Question 17. 9.1 × 5.7 = ____
Answer: 51.87
Explanation: 91 x 57 = 5187 0.1 x 0.1 = 0.01 5187 x 0.01 = 51.87
Question 18. 4.8 × 6.01 = _____
Answer: 28.848
Explanation: 48 x 601 = 28848 0.1 x 0.01 = 0.001 28848 x 0.001 = 28.848
Question 20. 7.6 × 18.7 = _____
Answer: 142.12
Explanation: 76 x 187 = 14212 0.1 x 0.1 = 0.01 14212 x 0.01 = 142.12
Question 21. 0.77 × 14.9 = _____
Answer: 114.73
Explanation: 77 x 149 = 11473 0.01 x 0.1 = 0.01 11473 x 0.01 = 114.73
Question 22. 3.3 × 58.14 = _____
Answer: 191.862
Explanation: 33 x 5814 = 191862 0.1 x 0.01 = 0.001 191862 x 0.001 = 191.862
Problem Solving – Page No. 190
Question 23. Charlie has an adult Netherlands dwarf rabbit that weighs 1.2 kilograms. Cliff’s adult Angora rabbit weighs 2.9 times as much as Charlie’s rabbit. How much does Cliff’s rabbit weigh? _____ kilograms
Answer: 3.48 kilograms
Explanation: Charlie has an adult Netherlands dwarf rabbit that weighs 1.2 kilograms. Cliff’s adult Angora rabbit weighs 2.9 times as much as Charlie’s rabbit. 1.2 x 2.9 = 3.48 kilograms
Question 24. John has pet rabbits in an enclosure that has an area of 30.72 square feet. The enclosure Taylor is planning to build for his rabbits will be 2.2 times as large as John’s. What will be the area of the enclosure Taylor is planning to build? _____ square feet
Answer: 67.584 square feet
Explanation: John has pet rabbits in an enclosure that has an area of 30.72 square feet. The enclosure Taylor is planning to build for his rabbits will be 2.2 times as large as John’s. 30.72 x 2.2 = 67.584 square feet
Question 25. A zoo is planning a new building for the penguin exhibit. First, they made a model that was 1.3 meters tall. Then, they made a more detailed model that was 1.5 times as tall as the first model. The building will be 2.5 times as tall as the height of the detailed model. What will be the height of the building? _____ meters
Answer: 4.875 meters
Explanation: A zoo is planning a new building for the penguin exhibit. First, they made a model that was 1.3 meters tall. Then, they made a more detailed model that was 1.5 times as tall as the first model. 1.3 x 1.5 = 1.95 The building will be 2.5 times as tall as the height of the detailed model. 2.5 x 1.95 = 4.875 meters
Question 26. Leslie and Paul both solve the multiplication problem 5.5 x 4.6. Leslie says the answer is 25.30. Paul says the answer is 25.3. Whose answer is correct? Explain your reasoning. Type below: _________
Answer: Both answers are correct. Because 25.30 = 25.3. The zeros have no value after the decimal point of a number.
Explanation: 5.5 x 4.6 55 x 46 = 2530 0.1 x 0.1 = 0.01 2530 x 0.01 = 25.30 = 25.3
Question 27. Test Prep A vine in Mr. Jackson’s garden is 3.6 feet long. When it is measured again, it is 2.1 times as long. How long is the vine? Options: a. 5.7 feet b. 6.6 feet c. 7.5 feet d. 7.56 feet
Answer: a. 5.7 feet
Explanation: A vine in Mr. Jackson’s garden is 3.6 feet long. When it is measured again, it is 2.1 times as long. 3.6 + 2.1 = 5.7 feet
Share and Show – Page No. 193
Write zeros in the product.
Question 1. 0.05 × 0.7 ———-
Explanation:
□35 Think: Hundredths are multiplied by tenths. What should be the place value of the product? _____
Answer: 0.035
Explanation: 5 x 7 = 35 0.01 x 0.1 = 0.001 35 x 0.001 = 0.035
Question 2. 0.2 × 0.3 ———- _____
Answer: 0.06
Explanation: 2 x 3 = 6 0.1 x 0.1 = 0.01 6 x 0.01 = 0.06
Question 3. 0.02 × 0.2 ———- _____
Answer: 0.004
Explanation: 2 x 2 = 4 0.01 x 0.1 = 0.001 4 x 0.001 = 0.004
Question 4. $0.05 × 0.8 ———- $ _____
Answer: $0.04
Explanation: 5 x 8 = 40 0.01 x 0.1 = 0.001 40 x 0.001 = 0.040 = 0.04
Question 5. 0.09 × 0.7 ———- _____
Answer: 0.063
Explanation: 9 x 7 = 63 0.01 x 0.1 = 0.001 63 x 0.001 = 0.063
Question 6. 0.2 × 0.1 ———- _____
Answer: 0.02
Explanation: 2 x 1 = 2 0.1 x 0.1 = 0.01 2 x 0.01 = 0.02
Question 7. 0.3 × 0.3 ———- _____
Answer: 0.09
Explanation: 3 x 3 = 9 0.1 x 0.1 = 0.01 9 x 0.01 = 0.09
Question 8. 0.05 × 0.3 ———- _____
Answer: 0.015
Explanation: 5 x 3 = 15 0.01 x 0.1 = 0.001 15 x 0.001 = 0.015
Question 9. 0.02 × 0.4 ———- _____
Answer: 0.008
Explanation: 2 x 4 = 8 0.01 x 0.1 = 0.001 8 x 0.001 = 0.008
Question 10. $0.40 × 0.1 ———- $ _____
Explanation: 40 x 1 = 40 0.10 x 0.1 = 0.010 40 x 0.010 = 0.04
Question 11. 0.09 × 0.2 ———- _____
Answer: 0.018
Explanation: 9 x 2 = 18 0.01 x 0.1 = 0.001 18 x 0.001 = 0.018
Question 12. $ 0.05 × 0.6 ———- _____
Answer: $0.3
Explanation: 5 x 6 = 30 0.01 x 0.1 = 0.001 30 x 0.001 = 0.30 = 0.3
Question 13. 0.04 × 0.5 ———- _____
Answer: 0.020
Explanation: 4 x 5 = 20 0.01 x 0.1 = 0.001 20 x 0.001 = 0.020
Question 14. 0.06 × 0.8 ———- _____
Answer: 0.048
Explanation: 6 x 8 = 48 0.01 x 0.1 = 0.001 48 x 0.001 = 0.048
Algebra Find the value of n.
Question 15. 0.03 × 0.6 = n n = _____
Answer: n = 0.018
Explanation: 0.03 × 0.6 = n 0.018 = n n = 0.018
Question 16. n × 0.2 = 0.08 n = _____
Answer: n = 0.4
Explanation: n × 0.2 = 0.08 n = 0.08/0.2 n = 0.4
Question 17. 0.09 × n = 0.063 n = _____
Answer: n = 0.7
Explanation: 0.09 × n = 0.063 n = 0.063/0.09 n = 0.7
Page No. 194
Answer: We need to find how far snail travels on 0.2 times as far as the average distance in a day?
Question 18. b. What information will you use to solve the problem? Type below: _________
Answer: On an average day, a garden snail can travel about 0.05 miles. 0.2 times as far as the average distance in a day
Question 18. c. How will you use multiplication and place value to solve the problem? Type below: _________
Answer: 0.2 x 0.05
Question 18. d. Show how you will solve the problem. Type below: _________
Answer: 2 x 5 = 10 0.1 x 0.01 = 0.001 10 x 0.001 = 0.010 = 0.01
Question 18. e. Fill in the bubble for the correct answer choice above. Options: a. 0.7 mile b. 0.25 mile c. 0.1 mile d. 0.01 mile
Answer: d. 0.01 mile
Question 19. In a science experiment, Tania uses 0.8 ounce of water to create a reaction. She wants the next reaction to be 0.1 times the size of the previous reaction. How much water should she use? Options: a. 0.08 ounce b. 0.09 ounce c. 0.8 ounce d. 0.9 ounce
Answer: a. 0.08 ounce
Explanation: In a science experiment, Tania uses 0.8 ounce of water to create a reaction. She wants the next reaction to be 0.1 times the size of the previous reaction. 0.8 x 0.1 = 0.08 ounce
Question 20. Michael multiplies 0.2 by a number. He records the product as 0.008. What number did Michael use? Options: a. 0.016 b. 0.04 c. 0.28 d. 0.4
Answer: b. 0.04
Explanation: Michael multiplies 0.2 by a number. He records the product as 0.008. 0.2 x n = 0.008 n = 0.008/0.2 n = 0.04 Michael use 0.04
Chapter Review/Test – Page No. 195
Check Concepts
Question 1. Explain how estimation helps you to place the decimal point when multiplying 3.9 × 5.3. Type below: _________
Answer: 3.9 × 5.3 39 x 53 = 2067 0.1 x 0.1 = 0.01 2067 x 0.01 = 20.67
Question 2. 1 × 7.45 = _______ 10 × 7.45 = _______ 100 × 7.45 = _______ 1,000 × 7.45 = _______
Answer: 1 × 7.45 = 7.45 10 × 7.45 = 74.5 100 × 7.45 = 745 1,000 × 7.45 = 7,450
Question 3. 10 0 × 376.2 = _______ 10 1 × 376.2 = _______ 10 2 × 376.2 = _______ 10 3 × 376.2 = _______
Answer: 10 0 × 376.2 = 376.2 10 1 × 376.2 = 3,762 10 2 × 376.2 = 37,620 10 3 × 376.2 = 376,200
Explanation: 10 0 × 376.2 = 1 x 376.2 = 376.2 10 1 × 376.2 = 10 x 376.2 = 3,762 10 2 × 376.2 = 100 x 376.2 = 37,620 10 3 × 376.2 = 1000 x 376.2 = 376,200
Question 4. 1 × 191 = _______ 0.1 × 191 = _______ 0.01 × 191 = _______
Answer: 1 × 191 = 191 0.1 × 191 = 19.1 0.01 × 191 = 1.91_
Question 5. 5 × 0.89 = _____
Answer: 4.45
Explanation: 5 × 0.89 5 x 9 = 45 hundredths; 4 tenths and 5 hundredths 5 x 8 = 40 tenths; 40 + 4 tenths = 44 tenths; 4 ones and 4 tenths 5 x 0 = 0; 0 + 4 = 4 ones 4.45
Question 6. 9 × 2.35 = _____
Answer: 21.15
Explanation: 9 × 2.35 9 x 5 = 45 hundredths; 4 tenths and 5 hundredths 9 x 3 = 27 tenths; 27 + 4 tenths = 31 tenths; 3 ones and 1 tenth 9 x 2 = 18; 18 + 3 = 21 ones 21.15
Question 7. 23 × 8.6 = _____
Answer: 197.8
Explanation: 23 x 8.6 23 x 6 = 138 tenths; 13 ones and 8 tenths 23 x 8 = 184 ones; 184 + 13 = 197 ones 197.8
Question 8. 7.3 × 0.6 = _____
Answer: 4.38
Explanation: 73 x 6 = 438 0.1 x 0.1 = 0.01 438 x 0.01 = 4.38
Question 9. 0.09 × 0.7 = _____
Question 10. 0.8 × $0.40 = $ _____
Answer: $0.32
Explanation: 8 x 4 = 32 0.1 x 0.1 = 0.01 32 x 0.01 = 0.32
Question 11. In January, Dawn earns $9.25 allowance. She earns 3 times as much in February. If during March, she earns $5.75 more than she did in February, how much allowance does Dawn earn in March? $ _________
Answer: $33.5
Explanation: In January, Dawn earns $9.25 allowance. February: 3 x $9.25 = $27.75 March: $27.75 + $5.75 = $33.5
Chapter Review/Test – Page No. 196
Fill in the bubble completely to show your answer.
Question 12. Janet hikes a trail at a local forest each day. The trail is 3.6 miles long, and she has hiked 5 days in the past week. How many miles has Janet hiked in the past week? Options: A. 18 miles B. 15.3 miles C. 11 miles D. 8.6 miles
Answer: A. 18 miles
Explanation: Janet hikes a trail at a local forest each day. The trail is 3.6 miles long, and she has hiked 5 days in the past week. 3.6 x 5 = 18 miles
Question 13. To earn money for his vacation, Grayson works at a local shop on weekends. His job is to cut bricks of fudge into 0.25 pound squares. If he cuts 36 equal-sized squares on Saturday, how many pounds of fudge has Grayson cut? Options: A. 7.25 pounds B. 9 pounds C. 90 pounds D. 72.5 pounds
Answer: B. 9 pounds
Explanation: To earn money for his vacation, Grayson works at a local shop on weekends. His job is to cut bricks of fudge into 0.25 pound squares. If he cuts 36 equal-sized squares on Saturday, 0.25 x 36 = 9 pounds
Question 14. James is making a scale model of his bedroom. The model is 0.6 feet wide. If the actual room is 17.5 times as wide as the model, what is the width of James’s room? Options: A. 18.1 feet B. 17.11 feet C. 16.9 feet D. 10.5 feet
Answer: D. 10.5 feet
Explanation: James is making a scale model of his bedroom. The model is 0.6 feet wide. If the actual room is 17.5 times as wide as the model, 0.6 x 17.5 = 10.5 feet
Question 15. The cost of admission to the matinee showing at a movie theater is $6.75. If 7 friends want to see the matinee showing of their favorite movie, how much will it cost? Options: A. $11.25 B. $14.75 C. $42.75 D. $47.25
Answer: D. $47.25
Explanation: The cost of admission to the matinee showing at a movie theater is $6.75. If 7 friends want to see the matinee showing of their favorite movie, 7 x $6.75 = $47.25
Chapter Review/Test – Page No. 197
Question 16. On Friday, Gail talks for 38.4 minutes on her cell phone. On Saturday, she uses 5.5 times as many minutes as she did on Friday. How long does Gail talk on her cell phone on Saturday? Options: A. 2.112 minutes B. 21.12 minutes C. 211.2 minutes D. 2,112 minutes
Answer: C. 211.2 minutes
Explanation: On Friday, Gail talks for 38.4 minutes on her cell phone. On Saturday, she uses 5.5 times as many minutes as she did on Friday. 38.4 x 5.5 = 211.2 minutes
Question 17. Harry walks to a produce market to buy bananas. If a pound of bananas costs $0.49, how much will Harry pay for 3 pounds of bananas? Options: A. $1.47 B. $3.49 C. $5.49 D. $10.47
Answer: A. $1.47
Explanation: Harry walks to a produce market to buy bananas. If a pound of bananas costs $0.49, For 3 pound, 3 x $0.49 = $1.47
Question 18. At Anne’s Fabric Emporium, a yard of chiffon fabric costs $7.85. Lee plans to purchase 0.8 yard for a craft project. How much money will Lee spend on chiffon fabric? Options: A. $0.63 B. $6.28 C. $7.05 D. $8.65
Answer: B. $6.28
Explanation: At Anne’s Fabric Emporium, a yard of chiffon fabric costs $7.85. Lee plans to purchase 0.8 yard for a craft project. 0.8 x $7.85 = $6.28
Question 19. Mitchell has $18.79 in his savings account. Jeremy has 3 times as much as Mitchell. Maritza has $4.57 more than Jeremy. How much money does Maritza have in her savings account? Options: A. $13.71 B. $32.50 C. $56.37 D. $60.94
Answer: D. $60.94
Explanation: Mitchell: $18.79 Jeremy: 3 x $18.79 = $56.37 Maritza: $56.37 + $4.57 = $60.94
Chapter Review/Test – Page No. 198
Constructed Response
Question 20. A river otter eats about 0.15 times its weight in food each day. At the Baytown Zoo, the male river otter weighs 5 pounds. About how much food will the otter at the zoo consume each day? Explain how you found your answer. _____ pounds
Answer: 0.75 pounds
Explanation: A river otter eats about 0.15 times its weight in food each day. At the Baytown Zoo, the male river otter weighs 5 pounds. 0.15 x 5 = 0.75 pounds
Performance Task
Answer: $39.75
Explanation: Senior Citizen = $10.50 Adult = $15.75 Child = $8.25 A family of 2 adults and 1 child plans to spend the day at the Baytown Zoo. (2 x $15.75) + $8.25 $31.5 + $8.25 = $39.75
Question 21. B. Describe another way you could solve the problem. Type below: ________
Answer: (2 x $15.75) + $8.25 $15.75 + $15.75 + $8.25 = $39.75
Question 21. C. What if 2 more tickets for admission are purchased? If the two additional tickets cost $16.50, determine what type of tickets the family purchases. Explain how you can determine the answer without calculating. Options: a. Senior tickets b. Adult tickets c. Child tickets
Answer: c. Child tickets
Explanation: if 2 more tickets for admission are purchased? If the two additional tickets cost $16.50, $39.75 + $16.50 = $56.25 Two additional children’s tickets are purchased. Since senior citizen tickets cost about $10 each, then 2 tickets would cost about $20, which is too much. Adult tickets cost about $16 each, so 2 adult tickets would cost about $32, which is too much. Children’s tickets cost about $8, and 2 tickets would be about $16 which is correct.
Download Go Math Grade 5 Answer Key Chapter 4 Multiply Decimals for free of cost and take your preparation to the next level. Every Step included while solving the Problems of Multiply Decimals makes it easy for you to grasp the concepts. Keep in touch with our site to avail the latest updates on Class Specific Go Math Answer Keys in no time.
Leave a Comment Cancel Reply
You must be logged in to post a comment.
- 888-309-8227
- 732-384-0146
New User Registration
Forgot Password
Go Math! 4 Common Core, Grade: 4 Publisher: Houghton Mifflin Harcourt
Go math 4 common core, title : go math 4 common core, publisher : houghton mifflin harcourt, isbn : 054758783x, isbn-13 : 9780547587837, use the table below to find videos, mobile apps, worksheets and lessons that supplement go math 4 common core., textbook resources.
- Call us toll-free
- FAQs – Frequently Asked Questions
- Contact Lumos Learning – Proven Study Programs by Expert Teachers
Follow us: Lumos Learning -->
- 2024 © Lumos Learning
- Privacy Policy - Terms of Service - Disclaimers
PARCC® is a registered trademark of PARCC, Inc. Lumos Learning, is not owned by or affiliated in any fashion with PARCC, Inc... Read More
PARCC® is a registered trademark of PARCC, Inc. Lumos Learning, is not owned by or affiliated in any fashion with PARCC, Inc., the Partnership for the Assessment of Readiness for College and Careers, nor any state of the Union. Neither PARCC, Inc., nor The Partnership for the Assessment of Readiness for College and Careers, nor any member state has endorsed this product. No portion of any fees or charges paid for any products or services Lumos Learning offers will be paid or inure to the benefit of PARCC, Inc., or any state of the Union
SBAC is a copyright of The Regents of the University of California – Smarter Balanced Assessment Consortium, which is not aff... Read More
SBAC is a copyright of The Regents of the University of California – Smarter Balanced Assessment Consortium, which is not affiliated to Lumos Learning. The Regents of the University of California – Smarter Balanced Assessment Consortium, was not involved in the production of, and does not endorse these products or this site.
ACT® Aspire™ is a registered trademark of ACT Aspire LLC., which is not affiliated to Lumos Learning. ACT Aspire LLC, was not... Read More
ACT® Aspire™ is a registered trademark of ACT Aspire LLC., which is not affiliated to Lumos Learning. ACT Aspire LLC,was not involved in the production of, and does not endorse these products or this site.
Florida Department of Education is not affiliated to Lumos Learning. Florida department of education, was not involved in the... Read More
Florida Department of Education is not affiliated to Lumos Learning. Florida department of education, was not involved in the production of, and does not endorse these products or this site.
Indiana Department of Education is not affiliated to Lumos Learning. Indiana department of education, was not involved in the... Read More
Indiana Department of Education is not affiliated to Lumos Learning. Indiana department of education, was not involved in the production of, and does not endorse these products or this site.
Mississippi Department of Education is not affiliated to Lumos Learning. Mississippi department of education, was not involved... Read More
Mississippi Department of Education is not affiliated to Lumos Learning. Mississippi department of education, was not involved in the production of, and does not endorse these products or this site.
Ohio Department of Education is not affiliated to Lumos Learning. Ohio department of education, was not involved in the prod... Read More
Ohio Department of Education is not affiliated to Lumos Learning. Ohio department of education, was not involved in the production of, and does not endorse these products or this site.
Tennessee Department of Education is not affiliated to Lumos Learning. Tennessee department of education, was not involved... Read More
Tennessee Department of Education is not affiliated to Lumos Learning. Tennessee department of education, was not involved in the production of, and does not endorse these products or this site.
Georgia Department of Education is not affiliated to Lumos Learning. Georgia department of education, was not involved... Read More
Georgia Department of Education is not affiliated to Lumos Learning. Georgia department of education, was not involved in the production of, and does not endorse these products or this site.
Missouri Department of Education is not affiliated to Lumos Learning. Missouri department of education, was not involved... Read More
Missouri Department of Education is not affiliated to Lumos Learning. Missouri department of education, was not involved in the production of, and does not endorse these products or this site.
Louisiana Department of Education is not affiliated to Lumos Learning. Louisiana department of education, was not involved... Read More
Louisiana Department of Education is not affiliated to Lumos Learning. Louisiana department of education, was not involved in the production of, and does not endorse these products or this site.
- Notifications 0
- Add Friend ($5)
As a registered member you can:
- View all solutions for free
- Request more in-depth explanations for free
- Ask our tutors any math-related question for free
- Email your homework to your parent or tutor for free
- Grade 5 HMH Go Math - Answer Keys
Explanation:
Find the product.
13 x 0.53 =
27 x 89.5 =
32 x 12.71 =
17 x 0.52 =
23 x 59.8 =
61 x 15.98 =
Problem Solving
An object that weighs one pound on the moon will weigh about 6.02 pounds on Earth. Suppose a moon rock weighs 11 pounds on the moon. How much will the same rock weigh on Earth?
Tessa is on the track team. For practice and exercise, she runs 2.25 miles each day. At the end of 14 days, how many total miles will Tessa have run?
Yes, email page to my online tutor. ( if you didn't add a tutor yet, you can add one here )
Thank you for doing your homework!
Submit Your Question
- Texas Go Math
- Big Ideas Math
- enVision Math
- EngageNY Math
- McGraw Hill My Math
- 180 Days of Math
- Math in Focus Answer Key
- Math Expressions Answer Key
- Privacy Policy
Go Math Grade 4 Answer Key PDF Free Download | Chapterwise 4th Standard Go Math Solutions Key
Go Math Answer Key for Grade 4: 4th Standard Go Math Solutions provided engages students and improves the conceptual understanding and fluency. All the Solutions provided are as per the Students Learning Pace and target the individual’s needs. Students can get the support they needed for practice by our Grade 4 HMH Go Math Answer Key.
Students can get detailed solutions to Practice covered from the Go Math Textbooks. Motivate your kids to improve in their Math Skills and make their learning fun using our Go Math 4th Standard Answer Key. The engaging and interactive approach present here meets up student’s requirements. A detailed explanation is provided for all the questions in the Go Math Books.
4th Grade Go Math Answer Key for all Chapters
Grade 4 HMH Go Math Solutions Key gives students unlimited practice and feedback. You can understand the Primary School concepts easily by referring to our point to point explained Go Math Grade 4 Answer Key . Look no further and use the handy solutions of Class 4 for the concepts in Go Math Textbooks. Utilize the Chapterwise Solutions prevailing and prepare the concepts as per your requirement.
Free Grade 4 HMH Go Math Answer Key PDF Download
You will find the 4th Standard Go Math Answer Key extremely helpful to assess your preparation level. Identify areas you are lagging and allot time to those particular concepts. Score high grades and build Math skills by going through the concepts given in crystal clear format. Prepare the corresponding chapter you wish to practice by clicking on the concerned links.
Common Core Grade 4 HMH Go Math – Answer Keys
- Chapter 1 Place Value, Addition, and Subtraction to One Million
- Chapter 2 Multiply by 1-Digit Numbers
- Chapter 3 Multiply 2-Digit Numbers
- Chapter 4 Divide by 1-Digit Numbers
- Chapter 5 Factors, Multiples, and Patterns
- Chapter 6 Fraction Equivalence and Comparison
- Chapter 7 Add and Subtract Fractions
- Chapter 8 Multiply Fractions by Whole Numbers
- Chapter 9 Relate Fractions and Decimals
- Chapter 10 Two-Dimensional Figures
- Chapter 11 Angles
- Chapter 12 Relative Sizes of Measurement Units
- Chapter 13 Algebra: Perimeter and Area
Grade 4 Homework Practice FL.
Common Core – Grade 4 – Practice Book
- Chapter 1 Place Value, Addition, and Subtraction to One Million (Pages 1- 20)
- Chapter 2 Multiply by 1-Digit Numbers (Pages 21 – 47)
- Chapter 3 Multiply 2-Digit Numbers (Pages 49- 65)
- Chapter 4 Divide by 1-Digit Numbers (Pages 67 – 93)
- Chapter 5 Factors, Multiples, and Patterns (Pages 95 – 109)
- Chapter 6 Fraction Equivalence and Comparison (Pages 111 – 129)
- Chapter 7 Add and Subtract Fractions (Pages 131 – 153)
- Chapter 8 Multiply Fractions by Whole Numbers (Pages 155- 167)
- Chapter 9 Relate Fractions and Decimals (Pages 169- 185)
- Chapter 10 Two-Dimensional Figures (Pages 187- 204)
- Chapter 11 Angles (Pages 205- 217)
- Chapter 12 Relative Sizes of Measurement Units (Pages 219- 244)
- Chapter 13 Algebra: Perimeter and Area (Pages 245- 258)
Grade 4 Homework FL. – Answer Keys
- Chapter 2 Multiply by 1-Digit Numbers Review/Test
- Chapter 3 Multiply 2-Digit Numbers Review/Test
- Chapter 4 Divide by 1-Digit Numbers Review/Test
- Chapter 5 Factors, Multiples, and Patterns Review/Test
- Chapter 6 Fraction Equivalence and Comparison Review/Test
- Chapter 7 Add and Subtract Fractions Review/Test
- Chapter 8 Multiply Fractions by Whole Numbers Review/Test
- Chapter 9 Relate Fractions and Decimals Review/Test
- Chapter 10 Two-Dimensional Figures Review/Test
- Chapter 11 Angles Review/Test
- Chapter 12 Relative Sizes of Measurement Units Review/Test
- Chapter 13 Algebra: Perimeter and Area Review/Test
Advantages of solving Go Math Grade 4 Solutions Key
Both students and teachers can have a plethora of benefits in their study with 4th Grade Go Math Answer Key PDF. Practice using the Step by step solutions provided for Go Math 4th Standard Questions. They are as follows
- Go Math 4th Grade Answer Key will be of extreme help for candidates of Primary School to lay a deeper understanding of fundamentals.
- Solved Examples and Various Practice Questions covered as a part of Go Math Answer Key gives you insight into different kinds of questions.
- 4th Standard Go Math Solution Key provided encourages students anywhere and anytime mathematical thinking.
- Solutions prepared for 4th Grade Math are as per the Leading Curriculum and helps you score better grades in the exams.
FAQs on Go Math 4th Standard Answer Key
1. How do I use the 4th Standard Go Math Answer Key to help me teach math?
You can use the Grade 4 Go Math Answer Key to teach maths by practicing from them. Solve numerous questions before the exam and score well in the exams.
2. Where can I get Grade 4 Go Math Answer Key PDF?
You can get Go Math 4th Grade Answer Key PDF for free from our page. Access the solutions to get help during your homework or for your assessments.
3. Where can I find the 4th Grade Go Math Answer Key for all Chapters?
You can find the 4th Grade Go Math Answer Key for all Chapters from our page. Click on the corresponding chapter and prepare as per your need.
4. How to download Go Math Class 4 Answer Key?
You just need to tap on the quick links available to access the Go Math 4th Class Answer Key. Thereafter, you will be directed to a new page having the download option. Download and save them to use during your preparation.
Share this:
Leave a comment cancel reply.
You must be logged in to post a comment.
COMMENTS
Title: Go Math! Practice Book (TE), G5 Created Date: 11/14/2016 8:30:07 PM
Texas Go Math Grade 5 Lesson 4.4 Homework and Practice Answer Key. Divide. Question 1. Answer: Explanation: The quotient is written appropriate with the decimal point placed correctly With the division method. Go Math Grade 5 Lesson 4.4 Homework Answer Key Question 2. Answer: Explanation: The quotient is written appropriate with the
Go Math! 5 Student Edition grade 5 workbook & answers help online. Grade: 5, Title: Go Math! 5 Student Edition, Publisher: Houghton Mifflin Harcourt, ISBN: 547352042 Login here. Go Math! 5 Student Edition, Grade: 5 ... Lesson 5: Divide by 1-Digit Divisors. apps. videocam. create. Lesson 6: Draw a Diagram - Division. apps. videocam. create ...
Grade 5 HMH Go Math - NEW. Chapter 1: Place Value, Multiplication, and Expressions. Chapter 2: Divide Whole Numbers. Chapter 3: Add and Subtract Decimals. Chapter 4: Multiply Decimals. Chapter 5: Divide Decimals. Chapter 6: Add and Subtract Fractions with Unlike Denominators. Chapter 7: Multiply Fractions. Chapter 8: Divide Fractions.
Go Math! Practice Book (TE), G5. Created Date. 11/29/2017 12:33:35 AM.
Go Math! Practice Book (TE), G5. Name Multiply Using Expanded Form Lesson COMMON CORE STANDARDS CC.5.NBT.2, CC.5.NBT.7 Perform operations with multi-digit whole numbers and with decimals to hundredths. models. 20.16 5. 32 x 12.71 8. 61 x 15.98 - 406.72 974.78 Draw a model to find the product. 351.5 1. 37 x 9.5 - 30 270 Find the product. 2.
This math video covers multiplying using expanded form. How can you use expanded form and place value to multiply a decimal and a whole number? Area model is...
This project was created with Explain Everything™ Interactive Whiteboard for iPad.
Go Math! 5 Common Core grade 5 workbook & answers help online. Grade: 5, Title: Go Math! 5 Common Core, Publisher: Houghton Mifflin Harcourt, ISBN: 547587813 Login here. Go Math! 5 Common Core, Grade: 5 ... Lesson 5: Algebra: Multiplication Patterns. apps. videocam. create. Lesson 6: Multiply by 1-Digit Numbers. apps. videocam. create. Lesson 7 ...
Lesson (s): 4.1, 4.3, 4.4, 4.7, 4.8. Understand the place value system. MAFS.5.NBT.1.2 Explain patterns in the number of zeros of the product when multiplying a number by powers of 10, and explain patterns in the placement of the decimal point when a decimal is multiplied or divided by a power of 10. Use whole-number exponents to denote powers ...
Go Math Grade 5 Chapter 4 Solution Key is given by the subject experts. We listed Go. ... 5 x 0 = 0; 0 + 4 = 4 ones 4.45. Question 6. 9 × 2.35 = _____ Answer: 21.15. Explanation: ... Spectrum Math Grade 8 Chapter 4 Lesson 5 Answer Key Calculating Rate of Change in Functions; Overhead Charges - Definition, Types, Examples | How to Calculate ...
Divide. Draw a quick picture to help. 2. 3 qw14 3. 39 4 4 4. 29 4 3 Remainders Use counters to find the quotient and remainder. 9 q w26 • Use 26 counters to represent the dividend, 26. • Since you are dividing 26 by 9, draw 9 circles. Divide the 26 counters into 9 equal-sized groups. • There are 2 counters in each circle, so the quotient is .
5TH GRADE. Go Math! What is the "Go Math!" curriculum? Curriculum - This details what domain, cluster, ... Homework: Lesson 1.1 Lesson 1.2 Lesson 1.3 Lesson 1.4 Lesson 1.5 Lesson 1.6 Lesson 1.7 Lesson 1.8 Lesson 1.9 Lesson 1.10 Lesson 1.11 Lesson 1.12 Extra Practice. Chapter 2
Go Math! Practice Book (TE), G5. Name Line Graphs use the table for 1—5. Time Temperature (OF) Hourly Temperature 10 A.M. 11 A.M. 12 noon 1 P.M. 16 27 Lesson COMMON CORE STANDARDS CC.5.G.2 Graph points on the coordinate plane to solve real-world and mathematical problems. 2 P.M. 3 P.M. 38 41 1. Write the related number pairs for the hourly ...
Go Math! 4 Common Core grade 4 workbook & answers help online. Grade: 4, Title: Go Math! 4 Common Core, Publisher: Houghton Mifflin Harcourt, ISBN: 054758783X. Login here. Go Math! 4 Common Core, Grade: 4 Publisher: Houghton Mifflin Harcourt ... Lesson 5: Investigate: Multiply Using the Distributive Property. apps. videocam. create. Lesson 6 ...
Email your homework to your parent or tutor for free; ... Grade 5 HMH Go Math - Answer Keys . Chapter 4; Lesson 4: Multiply Using Expanded Form. Please share this page with your friends on FaceBook. Multiply Using Expanded Form. Draw a model to find the product.
Go Math Grade K Answer Key. Chapter 1 Represent, Count, and Write Numbers 0 to 5. Chapter 2 Compare Numbers to 5. Chapter 3 Represent, Count, and Write Numbers 6 to 9. Chapter 4 Represent and Compare Numbers to 10. Chapter 5 Addition. Chapter 6 Subtraction. Chapter 7 Represent, Count, and Write 11 to 19. Chapter 8 Represent, Count, and Write 20 ...
Go Math! Practice Book (TE), G5. Name Multiplication Patterns with Decimals ALGEBRA Lesson 4.1 COMMON CORE STANDARD CC.5.NBT.2 Understand the place value system. Complete the pattern. 2.07 1. 2.07 x 1 20.7 2.07 x 10 - 207 2.07 x 100 - 2,070 2.07 x 1,000 - 2. 5.
Chapter Resources. Small Group 10 Minute Lessons. EXPLORE Interactive White Board Lessons. 9.1 Relate Tenths and Decimals. 9.2 Relate Hundredths and Decimals. 9.3 Equivalent Fractions and Decimals. 9.4 Relate Fractions, Decimals, and Money. 9.5 Problem Solving: Money. 9.6 Add Fractional Parts of 10 and 100.
Go Math Grade 5 Lesson 4.5 Homework Answers Question 12. Answer: Explanation: Divided the tenths. Divide the hundredths. When the remainder is zero and there are no more digits in the dividend, the division is complete. Used your estimate to place the decimal point. Place a zero to show there are no ones.
Pete wants to make turkey sandwiches for two friends and himself. He wants each sandwich to contain 3.5 ounces of turkey. How many ounces of turkey does he need? @ 3.5 ounces 7 ounces 10.5 ounces 14 ounces Spiral Review (5.0A.1, 5.0A.2, 5.NBT.6, 5.NBT.7) 3. A group of 5 boys and 8 girls goes to the fair. Admission costs $9 per person.
The dividend is divided by 10, 100, and 1,000 so the decimal point will move to the left one place for each equation. Division Patterns Go Math Lesson 4.1 Answer Key Question 2. Move the decimal point to the left for as many places (steps) as there are zeros in the factor 10, 100, or 1000. Question 3.
Go Math Grade 5 Answer Key Menu Toggle. Go Math Grade 4 Answer Key; ... Grade 4 Homework FL. - Answer Keys. Chapter 1 Place Value, Addition, and Subtraction to One Million ... McGraw Hill Math Grade 8 Lesson 10.5 Answer Key Rational Numbers; McGraw Hill Math Grade 8 Lesson 10.4 Answer Key Squares and Square Roots;